Wskaźniki wyprzedzające – Luty 2019

Po grudniowej, ostrej przecenie indeksu SP500, nowy rok rozpoczął się solidnym odbiciem. Najnowsze wskaźniki wyprzedzające wspierają tezę, iż póki co sytuacja makro w USA nie powinna być powodem do dalszych spadków. Inaczej wygląda sprawa w Europie, szczególnie w Niemczech, gdzie PMI dla przemysłu po raz pierwszy od 34 miesięcy znalazł się poniżej 50 pkt. Nasze krajowe podwórko kolejny miesiąc z rzędu notuje pogorszenie nastrojów.

Amerykanie nienajgorzej

Amerykańskie odczyty PMI oraz NMI – luty 2019

Po ostatnich spadkowych odczytach PMI dla przemysłu, styczeń przyniósł oddech. Znaczną poprawę widać w sub-indeksie nowych zamówień oraz produkcji. Jeśli chodzi o wskaźnik dla usług, tutaj kontynuacja spadków z ubiegłego miesiąca. Głównym prowodyrem jest tutaj również sub-indeks nowych zamówień, który zanotował z kolei spadek o 5 pkt.

ISM Manufacturing dla USA

W ostatnim czasie indeks sentymentu konsumentów w Stanach zaliczył solidną korektę. Ciężko po jednym negatywnym odczycie wróżyć, czy to tylko wypadek przy pracy czy już korekta, jednak kolejne potwierdzające się spadkowe sygnały mogą być dodatkowym potwierdzeniem gorszych perspektyw prezentowanych przez wskaźniki wyprzedzające. Szczególną uwagę należałoby tutaj zwrócić na sektory mocno związane z handlem detalicznym. To one w pierwszej kolejności cierpią na spadku zaufania konsumentów, zatem tam można szukać potencjalnych kandydatów do pozycji krótkich. Oczywiście jeśli pesymizm wśród konsumentów będzie się utrzymywał.

Indeks sentymentu konsumentów w USA

Bezrobocie w USA zanotowało lekki oddech w trendzie spadkowym – wzrosło z 3,7% do 4%. Takie wahania nie są niczym niespotykanym, tym bardziej że grudzień jest zazwyczaj miesiącem w którym bezrobocie spada ze względu na okres świąteczny i zwiększone zatrudnienie z nim związane. Trend spadkowy na razie wydaje się być nie zagrożony. Również w komentarzach dotyczących PMI wiele branż skarży się na ciągłe braki kadrowe. Stopa bezrobocia nie jest jednak wskaźnikiem wyprzedzającym tylko potwierdzającym obecny, a nie przyszły stan gospodarki. Zatem – tak, w chwili obecnej gospodarka ma się dobrze, jednak wskaźniki wyprzedzające sugerują, że niedaleka przyszłość może być gorsza.

Stopa bezrobocia w USA

W ubiegłym miesiącu wspomniałem o rozbieżności pomiędzy tym co dzieje się na rynku akcji, a odczytach amerykańskich wskaźników wyprzedzających. Sprawdziła się opcja numer jeden, czyli dynamiczny powrót w okolice 2700 pkt. Wycena indeksu SP500 może pozostać w tych okolicach przez jakiś czas, do momentu pogorszenia lub polepszenia nastrojów wynikających z odczytów PMI. Sentyment niedźwiedzi oczywiście pozostaje, należy być bardzo ostrożnym jeśli chodzi o przeważanie się w kierunku pozycji długich, aczkolwiek konkretniejsza kontynuacja trendu spadkowego na razie delikatnie się oddaliła.

Indeks SP500

Strefa Euro

Sytuacja w Strefie Euro natomiast nie wygląda kolorowo. Indeks PMI zbliża się do granicy 50 pkt. Coraz więcej państw strefy notuje odczyty wskaźników PMI poniżej tejże magicznej granicy. W ten sam sentyment wpisuje się indeks ESI. Póki co ciężko o inne niż niedźwiedzie spojrzenie na europejskie indeksy. Podobnie jak w USA, niemiecki DAX czy francuski CAC40 zanotowały z początkiem roku niezłą zwyżkę, co można wykorzystać jako korektę trendu spadkowego.

Indeks PMI Przemysłowy dla Strefy Euro
Indeks ESI dla Stefy Euro
Komponenty Indeksu ESI

Niemcy i Chiny

Indeks PMI dla niemieckiego przemysłu po raz pierwszy od 34 miesięcy zanotował odczyt poniżej 50 pkt. Już ostatnie wskazania produkcji przemysłowej czy PKB wskazywały na spowolnienie. Do zestawu dołączyły właśnie odczyty PMI, które sugerują że to nie był to przypadek. Niemcy jako najważniejszy kraj strefy euro będzie niskimi odczytami ciągnął w dół odczyty dla całej strefy euro.

Indeks PMI Przemysłowy dla Niemiec

Chiny to kolejny kraj który przywołuję już od jakiegoś czasu. Negatywny sentyment zaczyna coraz bardziej ujawniać się we wskaźnikach wyprzedzających dotyczących przemysłu. Co prawda indeks Shanghai Composite od początku 2019 roku zaliczył 7% wzrost, jednak w mojej opinii było to trochę na fali amerykańskiego hura optymizmu. Chińskie problemy będą najprawdopodobniej w najbliższym czasie wywierać presję na globalną koniunkturę.

Indeks PMI Caixin dla Chin

Polska

W styczniu Indeks PMI trzeci miesiąc z rzędu zanotował wartość poniżej 50 pkt, potwierdzając niejako pogorszenie perspektyw w polskim przemyśle. Podobne pogarszające się odczyty notuje inny wskaźnik wyprzedzający – European Sentiment Indeks dla Polski. Nie jest to przypadek. O ile sytuacja wewnętrzna w kraju wygląda nieźle, to wydaje się że dość mocno ciąży pesymizm “zaimportowany” z zagranicy. Im gorsze odczyty z europejskich gospodarek, głównie z niemieckiej, tym większa presja będzie wywierana na krajową gospodarkę. WIG20 znajduje się obecnie na ważnym poziomie 2400 pkt. Jeśli nie uda się go wybić górą, możliwa jest przecena nawet w granice 2100 pkt.

Indeks PMI Przemysłowy dla Polski
Indeks ESI dla Polski
Komponenty indeksu ESI

Podsumowanie

Gospodarczym faworytem w globalnej układance nadal pozostają amerykanie. Mimo nieprzychylnego otoczenia i niekorzystnym perspektywom płynącym z Europy i Azji, tamtejsze oczekiwania wyglądają relatywnie dobrze. Indeks SP500 odrobił straty z grudnia i zniwelował przereagowanie o którym pisałem w ubiegłym miesiącu. Jeśli kolejne odczyty PMI nie będą gorsze, kontynuacja spadków na razie może zostać odłożona w czasie. Jednak dalsze problemy na starym kontynencie mogą rozlać się poza Europę i sytuacja może się dynamicznie zmienić. Dlatego należy dość ostrożnie podchodzić do sektorów pro cyklicznych, takich jak handel detaliczny, banki czy spółki technologiczne. Odbicie z którym mamy do czynienia może nie potrwać długo. Z kolei na giełdach europejskich jak najbardziej uzasadniony fundamentalnie jest kierunek spadkowy. Ostatnie wzrosty to nic innego jak korekta pod wzrosty amerykańskie. Tutaj dużo bardziej prawdopodobna jest kontynuacja spadków i może stać się to znacznie szybciej niż w USA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.