Makro perspektywy – Sierpień 2019

Amerykańska Rezerwa Federalna na ostatnim posiedzeniu obcięła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Co ciekawe stało się to w momencie w którym amerykańskie wskaźniki wyprzedzające nie notują (póki co) negatywnych odczytów. Kwestia czasu? FED wyprzedza ruchy czy ulega naciskom Trumpa? Europejskie wyprzedzające indeksy nadal nie pokazują poprawy. Także Polskie makro perspektywy nie wyglądają korzystnie.

Stany Zjednoczone

Indeksy PMI i NMI (makro perspektywy)
Amerykańskie odczyty PMI oraz NMI – maj 2019

Lipcowy PMI zarejestrował poziom 51,2 pkt, co stanowi spadek o 0,5 punktu procentowego w porównaniu z czerwcowym odczytem 51,7 pkt. W stosunku do ubiegłego odczytu wzrosły nieznacznie nowe zamówienia. Z kolei największy spadek zanotował komponent odpowiadający za zatrudnienie oraz produkcję. Generalnie spodziewałem się dużo niższych odczytów i przebicia poziomu 50 pktów, jednak (jeszcze) to się nie stało.

ISM Manfucaturing vs PKB USA
ISM Manfucaturing vs PKB USA

Usługi kolejny miesiąc mają się lepiej niż przemysł. Nie jest to ewenement, można zauważyć taką prawidłowość w większości gospodarek. Indeks NMI dla usług osiągnął wartość 53,7 pkt, czyli o 1,4 pkta niżej niż w miesiącu ubiegłym. Najmocniej spadała aktywność i zapasy.

ISM Non-Manufacturing vs PKB USA
ISM Non-Manufacturing vs PKB USA

Jak już wspomniałem wyżej, spodziewałem się dużo niższych odczytów PMI, ze względu na bardzo niski poziom Chicago PMI. Jest to regionalny wskaźnik, który nieco wyprzedza odczyty samego ISM Purchase Manager Index. Bardzo możliwe, że w kolejnym miesiącu dywergencja zniknie.

Chicago PMI (makro perspektywy)

FED w akcji

Rezerwa Federalna obniżyła oficjalne stopy procentowe o 25 pb zgodnie z oczekiwaniami. Dwóch członków FOMC wyraziło sprzeciw i głosowało przeciwko obniżce stóp. Pokazuje to, że istnieją wyraźne różnice zdań w ramach FOMC. Niemniej jednak uważam, że zmiany gospodarcze i eskalacja wojny handlowej prawdopodobnie doprowadzą FED do kolejnych cięć. De facto to nic odkrywczego, rynek wycenia kolejne obniżki ze 100% prawdopodobieństwem.

Prawdopodobieństwo kolejnego cięcia stóp w USA (makro perspektywy)
Prawdopodobieństwo kolejnego cięcia stóp w USA
źródło: https://www.cmegroup.com/trading/interest-rates/countdown-to-fomc.html

Obniżka stóp początkowa została pozytywnie przyjęta przez rynek, jednak późniejszy tweet Prezydenta USA o ogłoszeniu kolejnych partii ceł na import z Chin, spowodował wyprzedaż na rynku akcji. Od 1 września 10% cło będzie nakładane na towary o wartości 300 mld USD rocznego importu z USA, przy czym smartfony i laptopy są tutaj największą grupą. Kolejne partie ceł są wprowadzane mimo faktu iż rozpoczyna się kampania wyborcza. Najwyraźniej brak postępu w rozmowach spowodował, że zwiększenie presji na Chiny było lepszym rozwiązaniem. Najprawdopodobniej Chiny podejmą działania odwetowe gdzie perspektywy dla światowej gospodarki pozostaną negatywne.

Wojna handlowa wpływa na realną gospodarkę na kilka sposobów. Oczywiście taryfy powodują, że towary są droższe, a producenci muszą albo ponieść koszty, albo stracić udział w rynku, ponieważ koszt ich produktu rośnie dla kupujących. Jeśli zdecydują się to zrobić, przynajmniej teoretycznie, inflacja wzrośnie w kraju importującym, zmniejszając siłę nabywczą konsumentów. Trzeba powiedzieć, że jak dotąd dowody wskazują, że inflacja w USA nie wzrosła znacząco w wyniku taryf. Ale najważniejszym skutkiem konfliktu handlowego jest jego wpływ na zaufanie. Jak firmy mogą planować przyszłość i podejmować decyzje inwestycyjne, biorąc pod uwagę niepewność, jaką wywołują zwroty i zmiany w konflikcie? Zatem wpływ na wydatki kapitałowe firm jest znaczący.

Chiny na granicy

Indeks PMI dla przemysłu vs PKB Chin
Indeks PMI dla przemysłu vs PKB Chin

Indeks PMI dla przemysłu wzrósł w lipcu do poziomu 49,9. Jednak od kilku miesięcy orbituje wokół granicy 50 pkt, co sugeruje, że gospodarka nadal walczy z przeciwnościami wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Mimo że zarówno oficjalne, jak i nieoficjalne wskaźniki wyprzedzające nie wskazują na poprawę dla chińskiego sektora produkcyjnego przy zmniejszaniu presji na spadek, Ludowy Bank Chin nie decyduje się nie obniżkę stóp. Za to dość mocno osłabia się juan w stosunku do dolara, co może być niejako odpowiedzią Chin na kolejną transze ceł. Z dość dużym impetem przebita została magiczna granica 7.00. Myślę, że dalsze osłabianie juana na rzecz dolara będzie postępować jeśli eskalacja napięć handlowych nie zostanie wstrzymana.

USDCNH
USDCNH

Polski rykoszet?

Polskie wskaźniki wyprzedzające również nie wyglądają kolorowo. Tutaj indeks PMI dla przemysłu zanotował spadek o 1 pkt do 47,40 pkt. Wydaje się, że negatywne makro perspektywy są niejako importowane z zagranicy. Europejskie wskaźniki wyglądają bardzo słabo. Niemiecki PMI dla przemysłu znajduje się na poziomie widzianym ostatnio w 2012 roku podczas kryzysu greckiego. To wskazuje na recesję za naszą zachodnia granicą. A skoro Niemcy są najważniejszym obecnie partnerem handlowym Polski, trudno aby ten obraz był inny.

Indeks PMI dla przemysłu vs PKB Polski
Indeks PMI dla przemysłu vs PKB Niemiec

Wiodący indeks naszego rynku w odpowiedzi na globalne zawirowania wygląda słabo. Nie widać też popytu związanego z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Indeks WIG20 (makro perspektywy)
Indeks WIG20

Podsumowanie

Najnowsza eskalacja konfliktu handlowego następuje w momencie, gdy światowa gospodarka słabnie od roku lub nawet dłużej. Zatem ryzyko jest obecnie wyższe niż w ubiegłym roku. Sektor produkcyjny na całym świecie jest pod znaczną presją. Jeśli nie nastąpi jakiekolwiek porozumienie w tej materii można spodziewać się iż negatywne perspektywy będą postępować. Obecnie występuję bardzo duże ryzyko dalszych spadków na rynkach akcji i dalszych wzrostów na rynkach obligacji, gdzie kapitał szuka bezpieczniejszego miejsca dla siebie. Dobrze sprawdzają się obecnie również strategie typu market neutral czy long/short.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.