Makro perspektywy – Październik 2019

Kolejne miesiące przyniosły pogorszenie wskaźników wyprzedzających w USA, Niemczech czy Strefie Euro. Co ciekawe rynki akcji wcale nie spadają, a dzieje się to za sprawą bardzo wczesnego luzowania polityki monetarnej przez FED i EBC. Czy odpowiedź banków centralnych na negatywne makro perspektywy wyklucza ewentualną możliwość korekty na rynkach akcji rzędu 60%? Niekoniecznie, ale znacznie ją limituje.

Amerykańska obawa

PMI oraz NMI dla USA - makro perspktywy

Amerykański wskaźnik ISM PMI drugi miesiąc z rzędu zanotował odczyt na poziomie poniżej 50 punktów – 47,8 za wrzesień oraz 49,1 za sierpień. Słabo wyglądają nowe zamówienia, które niejako wyprzedzają sam PMI oraz zatrudnienie. Historycznie patrząc ten poziom wskaźnika odpowiadał mniej więcej późniejszym wskazaniom PKB na poziomie 0,5% do 1%. Najniższe od lat 60-tych ubiegłego wieku bezrobocie wpływa negatywne na poszukiwanie odpowiedniej siły roboczej. Jeśli chodzi o ISM NMI to wskaźnik utrzymuje się powyżej 50 punktów, ale jego tendencja jest również spadkowa.

ISM dla USA - październik 2019
NMI dla USA - październik 2019

Analizując poszczególne gałęzie raportu ISM można zauważyć dość negatywną tendencję perspektyw ocenianych przez menadżerów tworzących indeks. Jeszcze około pół roku temu, większość z 18 badanych sektorów pozytywnie oceniała przyszłość. Natomiast w raporcie za wrzesień, tylko 3 branże wskazały pozytywne perspektywy:

  • Miscellaneous Manufacturing;
  • Food, Beverage & Tobacco Products;
  • Chemical Products.

Pojawiają się następujące komentarze:

Incoming sales are sluggish for this time of year.

Furniture & Related Products

We have seen a reduction in sales orders and, therefore, a lower demand for products we order. We have also reduced our workforce by 10 percent.

Plastics & Rubber Products

Business has been flat for us. Year-over-year growth has slowed dramatically.

Miscellaneous Manufacturing

Za tydzień startuje sezon wyników za Q3, i wszystko wskazuje na to że będzie to kolejny słaby kwartał gdzie średni EPS dla indeksu SP500 będzie ujemny (konsensus to -2,7%). Czy to może wpłynąć negatywnie na rynek?

Szersze spojrzenie

Po dynamicznym i gwałtownym przepływie kapitału z rynku akcji na rynek obligacji na początku sierpnia, krzywa rentowności pierwszy raz od ponad 10 lat odwróciła kształt. O tym czy jest i dlaczego jest istotna, pisałem tutaj. Obecnie różnica między 2-letnimi a 10-letnimi obligacjami znów jest dodatnia, ale oscyluje blisko zera. To dość istotny sygnał informujący o pogarszającej się sytuacji gospodarczej w USA, jednakże…

… banki centralne rozluźniają prewencyjnie politykę monetarną. Przewodniczący FED Jerome Powell trzyma się swojego ostatniego scenariusza: postrzega gospodarkę jako silną, ale podatną na wstrząsy, szczególnie z powodu globalnego spowolnienia, handlu i geopolityki, jak potencjalnie niechlujny Brexit. FED obniżył swoją stopę referencyjną dwukrotnie w obecnym roku i rynek wycenia w tej chwili kolejną obniżkę z prawdopodobieństwem około 65%. Jakby tego było mało przewodniczący zapowiedział również defacto kolejną, czwartą rundę luzowania ilościowego. Wcześniej, bo pod koniec września kolejną rundę QE zapowiedział również Mario Draghi czyli prezes ECB i obciał stopę referencyjną w strefie euro do -0,5%.

Brak jakichkolwiek oznak wzrostu gospodarczego czy inflacji oraz kiepskie perspektywy makro w Europie w zasadzie skazuje ECB na ciągłe podłączenie do kroplówki. I to jest powód dla którego rynki akcji nie spadają. Do tej pory tak zdecydowane narzędzia polityki monetarnej były stosowane podczas obecnej recesji. Teraz stosuje się je zabopiegawczo! Aż strach pomyśleć co będzie kiedy nie przyniosą one oczekiwanego skutku… Gdzie trzymać kapitał, skoro stopy depozytowe są ujemne? Gdzieś musi zostać ulokowany, więc rynki akcji nie spadają.

Chiński oddech

Jeśli chodzi o makro perspektywy w Chinach, to sprawa wygląda w ostatnim czasie nieco lepiej. Tamtejszy wskaźnik PMI dla przemysłu w ostatnich miesiącach wskazuje na odreagowanie. USA co prawda ogłosiły kolejny pakiet taryf ale bilans mniej więcej się zneutralizował osłabiającym się juanem, który przebił magiczny poziom 7.00. Ponadto rynek cały czas żyje obiecanym przez Donalda Trumpa “dealem” który miałby potencjalnie zakończyć wojny handlowe. Jeśli faktycznie do takiego dealu dojdzie, to nie sądzę aby przetrwał długo. Chiny są strategicznym, dużym przeciwnikiem USA i dobrze o tym wiedzą. Trochę na ten temat pisałem tutaj.

PMI dla Chin - październik 2019

Europa nadal się zwija

PMI dla Strefy Euro - październik 2019 (makro perspektywy)
NMI dla Strefy Euro - październik 2019 (makro perspektywy)
PMI dla Niemiec - październik 2019 (makro perspektywy)

Europejskie PMI dla przemysłu jak i usług wyglądają kiepsko i to Europa gospodarczo wygląda najgorzej. Najmocniej w dół ciągną je Niemcy i Francja, gdzie nasi sąsiedzi z zachodniej granicy kolejny miesiąc z rzędu zaliczają nowe dno. I nie byle jakie, bo odczyt 41,7 punkta jest niższy od dołka sprzed 7 lat… czyli kryzysu greckiego długu. I gdyby nie zdecydowane działania ECB, zapewne widzielibyśmy dużą wyprzedaż na niemieckim rynku akcji. Jednak podłączona “kroplówka” trzyma go całkiem nieźle.

Wskaźnik PMI dla Polski w ostatnim czasie oscyluje w granicach 48 punktów, co oznacza perspektywę kurczenia się przemysłu. Jednak nie jest negatywny w takim stopniu jak PMI niemiecki. Historycznie analizując, taki poziom PMI odpowiadał około 1-2% PKB, co oznaczało by spowolnienie wzrostu gospodarczego w naszym kraju.

PMI dla Polski - październik 2019 (makro perspektywy)

Podsumowanie

Czy zatem można spodziewać się dużej korekty na rynkach, którą można by określić mianem tzw kryzysu? Szczerze mówiąc kilka miesięcy było to w mojej opinii bardzo prawdopodobne. Obecnie taka szansa nadal istnieje, ale oceniam ją jako zdecydowanie mniejszą. Przy obecnej bardzo wrażliwej polityce monetarnej banków centralnych, jak już wspomniałem wyżej, pieniądze muszą gdzieś znaleźć swoje miejsce. Idać dalej, czy jest możliwa zatem kontynuacja rynku byka? Obecne sygnały płynące z realnej gospodarki są nienajlepsze, średnie prognozowane EPSy spółek w kolejnych latach również, wiec sądzę że możemy pozostać w trendzie bocznym ale z podwyższoną zmiennością. Jednak jeśli perspektywy makro zaczną się poprawiać, możliwy jest scenariusz risk-on, czyli dalsze wzrosty…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.