Książkowe podsumowanie 2018

Mimo obecności internetu, telewizji i prasy i tak książka jest najlepszym i najcenniejszym źródłem wiedzy i inspiracji. W obecnym roku przeczytałem kilkadziesiąt różnych pozycji. Niektóre były bardzo dobre, niektóre mniej. Z tymi które zdecydowanie warto przeczytać, dzisiaj chciałem się podzielić. I nie, nie są to tylko pozycje stricte giełdowe.

Zdecydowanie warte polecenia

1. Nassim Taleb – Skin in the Game: Hidden Asymmetries in Daily Life

Nassim Taleb - Skin in the game

Jest to ostatnia książka z serii Incerto Taleba, kolejna po m.in. “Zwiedzeni przez losowość”, czy “Czarny Łabędź”. Niestety nie jest dostępna w języku polskim, mam nadzieje że niedługo to się zmieni. Generalnie tematyką wpisuje się w poprzednie części i skupia się na transferze ryzyka w różnych aspektach życia. Genialnie przeniesiony świat ryzyka z tradingu opcyjnego do życia codziennego. Mimo dość ciężkiego angielskiego, zdecydowanie polecam!

2. Timothy Ferriss – 4-godzinny tydzień pracy

Tim Ferriss - 4-godzinny tydzień pracy

Timothy Ferriss jest moim odkryciem zeszłego roku i ta książka jest jedyną z niewielu, która zainspirowała mnie do konkretniejszego działania. Świetnie przedstawia model work smart, not hard. Pokazuje jak optymalizować różne procesy i nakreśla co tak naprawdę jest w życiu ważne. Polecam każdemu kto chce się rozwijać, nie tylko jako przedsiębiorca!

3. Timothy Ferriss – Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych.

Tim Ferriss - Narzędzia tytanów

Kolejna pozycja od Tima Ferrissa. Tym razem jest to zbiór wszystkich najciekawszych technik, zwyczajów czy nawyków ludzi którzy osiągnęli sukces w swojej dziedzinie. Autor zebrał je i skondensował w postaci książki. Nie czyta się jej tak zwyczajnie, to raczej zbiór bardzo konkretnych notatek. Obowiązkowo do czytania jej niezbędny będzie zakreślacz czy kolorowe karteczki, bo ilość ciekawych zagadnień jest aż przytłaczająca. Polecam co jakiś czas do niej wracać.

4. Daniel Kahneman – Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym.

Daniel Kahneman - Pułapki myślenia

Świetna kolejna książka, nie związana stricte z rynkami. Jej kontekst jednak można wykorzystać zarówno na giełdzie, jak i w życiu codziennym. Autor w bardzo prosty i trafny sposób przedstawia konkretne sytuacje, dzięki którym możemy się zastanowić czy przypadkiem nie wpadamy codziennie w tytułowe pułapki myślenia. Nie jest lekka, czasem trzeba się trochę bardziej skupić i zastanowić po każdym rozdziale. Jednak to nie powinno przeszkadzać, zdecydowanie polecam.

5. Ray Dalio – Principles

Ray Dalio - Principles

Druga z książek anglojęzycznych, tutaj również brakuje polskiego tłumaczenia. Autorem jest legendarny Ray Dalio, założyciel i były już CEO największego funduszu hedgingowego Bridgewater. Książka jest uniwersalnym spisem zasad, które każdy z nas jako świadomy człowiek, powinien mieć i stosować. W życiu, w pracy i na giełdzie. Ray przedstawia również swoją własną historię, jak od zera w garażu zbudował duży hedge fund i następnie… zbankrutował. Ale nie poddał się i dzisiaj jego Bridgewater zarządza 125 miliarda USD. Obowiązkowo do przeczytania.

6. Jacek Bartosiak – Pacyfik i Eurazja. O wojnie.

Jacek Bartosiak - O wojnie

Jedyna pozycja polskiego autora w zestawieniu, ale za to jaka. Autor jest niekwestionowanym liderem w zakresie geopolityki i w ostatnim czasie przeżywa renesans rozpoznawalności. Jacek jako pierwszy już w 2015 roku pisał i mówił, o zmieniających się zasadach ładu panujących na świecie. I jako pierwszy głośno przedstawiał kontekst konfliktu USA – Chiny, o którym wtedy w mediach nikt nie mówił. Książka nie jest łatwa, pisana językiem bardziej naukowym, ale jest to pozycja obowiązkowa dla każdego kto interesuje się obecnymi wojnami handlowymi. Dzięki niej czytelnik będzie w stanie poznać genezę konfliktu oraz wyrobić sobie własne obiektywne zdanie.

7. Adam Grant – Buntownicy

Adam Grant - Buntownicy

W książce autor przedstawia historie tytułowych buntowników, czyli ludzi którzy mieli własne, kontrariańskie podejście do różnych życiowych spraw. Mimo wielu przeciwności losu, jednak dzięki wierze we własne idee udało się odnieść im pełen sukces. Polecam każdemu, kto przeżywa wątpliwości co do projektów które prowadzi lub szuka inspiracji!

Podsumowanie

Tak wygląda zestawienie najciekawszych książek, które udało mi się przeczytać w 2018 roku. W przyszłym 2019 szykuje się kilka równie ciekawych premier i na pewno jeśli będą warte polecenia, dam znać. Oprócz tego oczywiście istnieje jeszcze dość spora “kupka wstydu”, którą trzeba honorowo zniwelować. Oby wystarczyło czasu w nowym roku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.