ISM PMI oraz NMI Report on Business – Listopad 2018

W poprzednim wpisie przyglądaliśmy się raportom PMI ze świata, co kreuje ogólny pogląd na to co może się wydarzyć w następnych 6 – 12 miesięcy w perspektywie makro. Kolejnym etapem analizy wskaźników wyprzedzających jest próba oceny, czy w ramach wyżej przedstawionych oczekiwań pojawiają się konkretne sektory, który mogą zyskiwać w najbliższej przyszłości bardziej niż średnia lub tracić bardziej niż średnia. Tego typu analiza buduje podwaliny pod selekcję już konkretnych spółek na późniejszych etapach prowadzenia zdywersyfikowanego portfela.

ISM Manufacturing PMI

Zacznijmy więc od ISM czyli koniunktury w przemyśle. Poniżej ułożono chronologicznie sektory, począwszy od tych które zanotowały najdynamiczniejszy wzrost w poprzednim miesiącu.

To jak rozwijała się dana gałąź w poprzednim miesiącu, warto jeszcze zderzyć z poprzednimi odczytami. Pozwola to potwierdzić czy dynamika wzrostów (lub spadków) w danych sektorach przemysłu jest zachowana czy może są to jednorazowe wyskoki. Moim zdaniem ostatnie trzy miesiące są wystarczające i nie wprowadzają zbytniego chaosu w dalszych rozważaniach. W przypadku gdzie dynamika miesiąc do miesiąca jest zachowana, szansa na selekcję odpowiedniego sektora znacznie rośnie. I wygląda to następująco:

Sektory PMI wg Report on Business

Jak interpretować powyższy wykres? Stosuję metodę scoringu, czyli sektor który osiągnął największy wzrost w danym miesiącu otrzymuje najwyższą notę, kolejny niższą, itp aż dochodzimy do ostatniego który otrzymuje zero. Sektory, neutralne również otrzymują zero, natomiast te które notują ujemne perspektywy, otrzymują oczywiście ujemną notę. Dzięki temu całość jest w miarę sympatycznie zaprezentowana na wykresie. Czyli jednym słowem, im wyższe słupki utrzymujące się regularnie wysoko, tym lepiej.

I jak widać Textile Mills, faktycznie w ostatnich 3 miesiącach jest podawany przez Instytut jako ten który utrzymuje stałe wysokie tempo wzrostu. Kolejne to Electrical Equipment, Appliances & Components oraz Apparel, Leather & Allied Products. Z kolei najgorzej spisują się Petroleum & Coal Products oraz Wood Products.

Co mówią respondenci

Duża zaletą raportów RoB jest również fakt, iż Instytut publikuje to co respondenci sądzą na temat poszczególnych gałęzi. I jest to prawdziwa kopalnia wiedzy. Dla przykładu wskazówką dlaczego akurat Petroleum & Coal Products spisuje się  źle, może być poniższa wypowiedź:

“Steel tariffs continue to negatively affect our cost, even though we utilize U.S. sources for steel. Oil prices put meaningful upward pressure on cost. Continued tightness with truck drivers is expected.” (Petroleum & Coal Products)

Zatem rosnące ceny ropy (chociaż to może być wkrótce nieaktualne,  w momencie pisania tego artykułu cena ropy brent w kontraktach futures spadła już 16 USD czyli ponad 20% od ostatniego szczytu), wpływ taryf oraz ponadprzeciętny popyt na kierowców ciężarówek, powodujący problemy ze skompletowaniem kadry wpływają istotnie negatywnie na perspektywy tego sektora w najbliższych kilku miesiącach. Zachęcam do zerknięcia na pozostałe wypowiedzi, zaprezentowanie poniżej:

ISM Non-Manufacturing PMI

Rzućmy okiem na sektory usługowe, czyli NMI:

W tym miesiącu, jaki i w poprzednich prym wiedzie Real Estate, Rental & Leasing, Information oraz Transportation Equipment. Najgorzej wypada Finance & Insurance oraz Educational Services.

Sektory NMI wg Report on Business

Tak z kolei wypowiadają się respondenci na temat poszczególnych gałęzi, które znowu dostarczają nam trafnych uwag. Sektor Educational Services spisuje się słabo, ze względu na mniejszą ilości zamówień, jednak wynikała ona z przesunięć kwartalnych w zamówieniach, zatem zobaczymy czy w kolejnym miesiącu ulegnie poprawie. Znów pojawiają się głosy o problemach w sektorze logistycznym, który stwarza trochę kłopotów aby obsłużyć sektor handlu zarówno detalicznego i hurtowego.  Z kolei w budowlance, występują problemy z rosnącymi cenami materiałów. Firmy starają się uzyskać stałe ceny na najbliższe półrocze, jednak jak sami zaznaczają, może to być trudne. Wszystkie opinie respondentów poniżej:

Podsumowanie

Zatem krótko podsumowując:
Wg PMI sektory utrzymujące w ostatnim czasie największe poziomy wzrostu i wśród których warto szukać kandydatów do zakupu do portfela to:
– Textile Mills
– Apparel, Leather & Allied Products
– Electrical Equipment, Appliances & Components

Sektory spisujące się najgorzej, których można unikać lub szukać okazji do pozycji krótkich to:
– Wood Products
– Primary Metals

Wg NMI sektory utrzymujące w ostatnim czasie największe poziomy wzrostu to:
– Real Estate, Rental & Leasing
– Transportation & Warehousing
– Construction

Sektory najgorsze:
– Educational Services

Oczywiście bardzo ważne jest to, na jakim etapie cyklu koniunkturalnego obecenie się znajdujemy. Jest to najprawdopodobniej ostatnia jego faza. Globalnie poza Stanami Zjednoczonymi można zauważyć już pierwsze symptomy, że coś jest na rzeczy. Bardzo możliwe, że podobnie byłoby i w USA, gdyby nie fakt że tamtejsza gospodarka obecnie jest na “pompie fiskalnej” odpalonej w zeszłym roku przez Donalda Trumpa. Jej efekty w postaci podwyższonych zysków spółek oglądamy obecnie i możliwe, że będziemy jeszcze przez jakiś czas oglądać. To oczywiście przekłada się bezpośrednio na wyceny tych spółek i indeksów na giełdzie. Przeważanie portfela w kierunku long może być bardzo ryzykowne. Z kolei czekanie na recesję na przeważeniu w stronę short, może być równie długie jak i bolesne.

 


Cała analiza została opracowana przez mnie na danych udostępnianych bezpłatnie na stronie Instytutu ISM https://www.instituteforsupplymanagement.org/.
Te i inne dane odnośnie ISM dostępne są tutaj: https://www.instituteforsupplymanagement.org/ISMReport/MfgROB.cfm?navItemNumber=31070&SSO=1
Te i inne dane odnośnie NMI dostępne są tutaj: https://www.instituteforsupplymanagement.org/ISMReport/NonMfgROB.cfm?navItemNumber=31080

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.