IKZE – Portfel oparty o ETF – Wyniki za 2020

IKZE – Portfel oparty o ETF – Wyniki za 2020

Rok 2020 dobiegł końca, więc nadszedł czas podsumowania dla portfela IKZE opartego o zagraniczne fundusze ETF. Druga połowa roku nie była już tak zmienna jak pierwsza przez co wiele w portfelu się nie działo. Zapraszam do lektury!

Portfel IKZE

Portfel IKZE opiera się na założeniach wdrożonych pierwotnie przez Ray’a Dalio, założyciela funduszu Bridgewater. Więcej na ten temat pisałem tutaj. A tutaj pojawiło się podsumowanie za pierwsze półrocze. Główne zamierzenie prowadzenia tego portfela to maksymalizacji jego wartości przez kolejne 20+ lat, ale jednocześnie minimalizując ewentualne obsunięcia kapitału oraz czas niezbędny do jego prowadzenia.

W całym 2020 roku, całkowita stopa zwrotu (total return mierzony w PLN) wyniosła +9,13%, przy odchyleniu standardowym 14,46%. To daje współczynnik Sharpe’a na poziomie 0,62, a Sortino 0,8. Na minus zadziałał tutaj ten czynnik który pomógł w pierwszej połowie roku, czyli umacniający się złoty, w którym dokonuję wyceny portfela. Żółta linia na wykresie to wzrost/spadek wartości portfela IKZE w czasie. Niebieska przerywana to wartość portfela modelowego, w walucie bazowej.

Z racji, iż jesteśmy inwestorami Europejskimi portfel został skonstruowany w oparciu o podobne fundusze mające minimalizować tzw. tracking error w stosunku do jego amerykańskich pierwowzorów. Szara przerywana linia to właśnie ten pierwowzór oparty o oryginalne fundusze ETF stosowane przez m.in Bridgewater, niestety niedostępne dla inwestorów z Europy.

Krzywa kapitału

Pozostałe parametry

Współczynnik Sharpe’a spadł w porównaniu do wyników z pierwszego półrocza w okolice średniego poziomu jaki wskazywała strategia na etapie backtestingu. Także poziom 0,62 jest oczekiwanym rezulatem. Obsunięcie kapitału w krytycznym momencie wyniosło 5,86% – nieźle!

Sharpe Ratio0,62
Sortino Ratio0,80
Calmar Ratio1,56
Annualised Std Dev14,46%
Annualised Downside Std Dev11,27%
Max Drawdown5,86%
Annualised Return9,13%
Risk-Free Rate0,10%

A jak radziły sobie poszczególne ETF-y wchodzące w skład portfela? W tabeli poniżej przypominam składniki.

WeightTickerETF NameInvestment Themes
30.00 %XD9U.DE (Xetra)Xtrackers MSCI USA Index UCITS ETF 1CEquity, U.S., Large Cap
40.00 %IDTL.L (LSE)iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF (Dist)Bond, U.S., Long-Term
15.00 %IBTA.L (LSE)iShares USD Treasury Bond 1-3yr UCITS ETF (Acc)Bond, U.S., Intermediate-Term
7.50 %PHAU.L (LSE)WisdomTree Physical GoldCommodity, Gold
7.50 %DJCOMEX.DE (Xetra)iShares Diversified Commodity Swap UCITS ETF (DE)Commodity, Broad Divers

Tak wyglądają wyniki YTD czyli od początku roku:

XD9U.DEIDTL.LIBTA.LPHAU.LDJCOMEX.DE
5,84%13,56%3,02%20,54%-12,97%

Z racji iż, rozpoczął się nowy rok dopłaciłem do rachunku maksymalną możliwą kwotę i dokonałem rebalancingu, czyli za wolną gotówkę dokupiłem ETF, tak aby założone wyżej udziały miały odzwierciedlenie w rzeczywistości 🙂

Podsumowanie

W drugiej połowie roku na rynkach akcyjnych nastąpiło odbicie, mocno również urosła cena złota, która zajmuje 7,5% portfela. Osłabiający się złoty w pierwszym półroczu zapewnił tzw. miękkie lądowanie czyli zminimalizował spadek wartości portfela. W drugim półroczu z kolei umacniający się złoty, trochę przeszkodził w uzyskaniu lepszego wyniku. Mimo to wszystko jest zgodne z założeniami, a czas poświęcony na opiękę nad portfelem został mocno zminimalizowany.

PS. Dodam od siebie jeszcze, że jest to strategia długoterminowa zakładająca coroczne dopłaty i utrzymywanie portfela przez lata. Zatem jeśli ktoś z szanownych czytelników rozważa pójście moimi śladami, proszę pamiętajcie o tym! Dzięki i do usłyszenia 🙂

One Reply to “IKZE – Portfel oparty o ETF – Wyniki za 2020”

  1. Mój portfel również oparty o Dalio (aczkolwiek przez brak rebalancu mocno inne proporcje, muszę w końcu dokupić to gdzie % w stosunku do reszty portfela jest za niski) w zeszłym roku niezrealizowany zysk pokazał na 15% (gdybym sprzedał wszedłby podatek itp więc realnie byłoby mniej). Więc trochę cieszę się że w moim portfelu są inne proporcję, aczkolwiek wiem że lepiej będzie jak jednak wyrównam z tym co proponuje Dalio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.