IKZE – Portfel oparty o ETF – Wyniki po I półroczu 2020

Minęło pierwsze półrocze 2020 roku co oznacza, iż nadszedł czas na podsumowanie wyników portfela IKZE opartego o zagraniczne fundusze ETF. Przygotowując strategię na początku roku mocno zależało mi aby obsunięcie kapitału nie przekroczyło 10%. Gigantyczna zmienność na rynkach szybko zweryfikowała moje założenia – pozytywnie. Zapraszam do lektury!

Portfel IKZE

Przede wszystkim artykuł ten będzie pojawiał się cyklicznie co pół roku i będę w nim analizował wyniki strategii opartej na parytecie ryzyka. Strategia ta jest wykorzystywana m.in przez Ray’a Dalio, założyciela funduszu Bridgewater. Więcej na ten temat pisałem tutaj.

Od początku roku wartość NAV rachunku IKZE na dzień powstawania tego artykułu wzrosła o 4,77%. Maksymalna wartość portfela wyniosła na przełomie kwietnia i maja +12,49%. Najniższa wartość aktywów to -4,01% i miało to miejsce 12 marca. Wtedy kiedy na rynkach zaczynała się przysłowiowa “rzeźnia”. Annualizowana stopa zwrotu wynosi 17,89% przy odchyleniu standardowym 18,73% daje współczynnik Sharpe’a 0,94. Podsumowując jest to bardzo dobry wynik jak na pasywny portfel.

Wyniki IKZE
Wyniki IKZE, krzywa kapitału

Żółta linia na wykresie to wzrost/spadek wartości portfela IKZE w czasie. Pomarańczowa przerywana to wartość portfela modelowego, w walucie bazowej. Zatem różnica na wykresie między nimi pokazuje efekt zmiany wartości złotówki względem EUR i USD. Jak widać, w tym przypadku efekt ten jest pozytywny.

Szara przerywana linia to modelowy portfel oparty o oryginalne fundusze ETF stosowane przez m.in Bridgewater, niestety niedostępne dla inwestorów z Europy.

Wyniki IKZE - porównanie z SP500
Wyniki IKZE, krzywa kapitału

Powyższy wykres porównuje również “performance” na przestrzeni czasu portfela IKZE wraz z ETFem SPY. Odwzorowuje on indeks SP500. Aby odpowiednio je porównać przeliczyłem również jego wartość na PLN. Wynik również jest satysfakcjonujący, wartość portfela praktycznie nie spadła poniżej wartości indeksu SP500 nominowanego w PLN.

Parametry zysk/ryzyko

Sharpe Ratio0,94
Sortino Ratio1,02
Calmar Ratio3,05
Annualised Std Dev18,73%
Annualised Downside Std Dev17,21%
Max Drawdown5,86%
Annualised Return17,89%
Risk-Free Rate0,25%

Maksymalne obsunięcie kapitału wyniosło 5,86% co jest naprawdę bardzo dobrym rezultatem biorąc pod uwagę fakt, że głównie indeksy spadały 30%. Ponadto pojawił się dodatkowy czynnik ryzyka, o którym nie pomyślałem na etapie tworzenia strategii. Wiele popularnych ETF-ów podczas ostatnich spadków handlowało się z olbrzymim, nawet 40% dyskontem do NAV. To powodowało, że wartość aktywów w portfelu topniała bardziej niż wartość aktywów znajdujących się w samych ETFach. Na rynku brakowało płynności, z pomocą jednak przyszedł FED i sytuacja wróciła do normy.

A jak radziły sobie poszczególne ETF-y wchodzące w skład portfela? W tabeli poniżej przypominam składniki.

WeightTickerETF NameInvestment Themes
30.00 %XD9U.DE (Xetra)Xtrackers MSCI USA Index UCITS ETF 1CEquity, U.S., Large Cap
40.00 %IDTL.L (LSE)iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF (Dist)Bond, U.S., Long-Term
15.00 %IBTA.L (LSE)iShares USD Treasury Bond 1-3yr UCITS ETF (Acc)Bond, U.S., Intermediate-Term
7.50 %PHAU.L (LSE)WisdomTree Physical GoldCommodity, Gold
7.50 %DJCOMEX.DE (Xetra)iShares Diversified Commodity Swap UCITS ETF (DE)Commodity, Broad Divers

Tak wyglądają wyniki YTD czyli od początku roku:

XD9U.DEIDTL.LIBTA.LPHAU.LDJCOMEX.DE
-4,25%12,26%2,83%7,53%-20,13%

Strategia na etapie jej tworzenia zakładała coroczny rebalans portfela. Gdybym założył półroczny, to tak naprawdę patrząc na obecne wagi składowych portfela wszystko zostałoby po staremu. Portfel na ten moment nie wymaga zmian.

TickerXD9U.DEIDTL.LIBTA.LPHAU.LDJCOMEX.DE
Realny udział29%38%15%10%5%
Modelowy udział30%40%15%8%8%

Podsumowanie

W rezultacie wyniki za I półrocze 2020 wyglądają bardzo dobrze. Nie spodziewałem się, że tak prędko portfel przetestuje najważniejsze założenie, czyli maksymalnego obsunięcia kapitału nie przekraczającego 10%. Przede wszystkim założenie o niezabezpieczaniu portfela bardzo pomogło. Jednakże w sytuacjach risk-off na globalnych rynkach, kapitał ucieka z rynków rozwijających się. Polska do takich mimo wszystko należy. Wraz ze spadkami indeksów akcji, dość mocno osłabiła się złotówka. To z kolei spowodowało wzrost wartości portfela denominowanego w EUR i USD. W związku z tym otrzymaliśmy tzw. miękkie lądowanie.

Kolejna analiza i przelew na rachunek oraz dodatkowe zakupy na koniec II półrocza 2020 🙂

17 Replies to “IKZE – Portfel oparty o ETF – Wyniki po I półroczu 2020”

 1. Mój portfel ETFów również oparty o Dalio All-weather portfolio przyniósł mi w pierwszym półroczu 8,32% zysku. Proporcje mojego portfela są inne niż proponuje Ray gdyż nie balansowałem go długi czas i dokupiłem trochę s&p 500 po dużych spadkach.

  1. Super 🙂 Osobiście w tym portfelu minimalizuję własną inwencję do tego co zostało ustalone w strategii, nie zawsze dzieje się to, co wydaje się oczywiste 🙂

 2. Cześć, super post! Czy mógłbyś wskazać gdzie można kupić iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF (Dist) oraz iShares USD Treasury Bond 1-3yr UCITS ETF (Acc). Mam konto IKE w boś banku i nie mogę znaleźć tego ETFa. Ciekawa jestem gdzie masz swój portfel IKZE?

  1. Cześć, dzięki 🙂 ja mam swoje IKZE w mBanku i tam wszystkie ETF są dostępne. Jeśli chodzi o BOŚ to jeśli nie ma ich na liście dostępnych napisz do nich, wiem że na bieżąco uzupełniają listę o te ETFy o ktore proszą klienci.

   1. Dzięki za informację! Ciekawi mnie też co myślisz na temat: iShares Diversified Commodity Swap UCITS ETF (DE). Wygląda na to, że na przestrzeni lat wartość indeksu spada. Bardzo możliwe, że nie rozumiem funkcji jaką ten ETF ma pełnić, ale zastanawiam się czy można pominąć commodities w budowaniu portfolio?

 3. Dzięki za informację! Ciekawi mnie też co myślisz na temat: iShares Diversified Commodity Swap UCITS ETF (DE). Wygląda na to, że na przestrzeni lat wartość indeksu spada. Bardzo możliwe, że nie rozumiem funkcji jaką ten ETF ma pełnić, ale zastanawiam się czy można pominąć commodities w budowaniu portfolio?

  1. Zgadza się, na przestrzeni ostatnich lat wartość indeksu spada, co nie oznacza że będzie spadać nadal. Przede wszystkim w założeniach portfela opartego na parytecie ryzyka, należy mieć ekspozycji na surowce. Dlaczego? Bo na przestrzeni ostatnich wielu lat surowce bardzo dobrze chroniły przed inflacja. W ostatnich latach zarówno ceny surowców jak i inflacja regularnie spadały. Co oczywiście nie oznacza że będą spadać nadal. Dlatego ważne jest aby niezależnie od trendu panującego na danym funduszu, kupować go zgodnie ze strategią, ponieważ interesuje nas wynik portfela jako całość. Brak jednego z elementów może spowodować, że wyniki portfela będą diametralnie różne, dlatego zanim podejmiesz decyzję czy dany fundusz uwzględniać czy nie, przetestuj wstecznie performance całego portfela ze składowymi jakie przyjęłaś 🙂

 4. Cześć, pytanko – dlaczego ETF na złoto wybrałeś WisdomTree Physical Gold (PHAU) zamiast iShares Physical Gold ETC (SGLN)? Różnica w TER jest spora, a oba mają identyczną replikację. Pozdrawiam

  1. Cześć,

   Niestety broker u którego posiadam IKZE nie oferował tego ETF w swojej ofercie, dlatego musiałem wybrać PHAU. Ale jeśli u Ciebie jest dostępny, to jak najbardziej – SGLN jest ponad 2x większy i ma zdecydowanie mniejszy TER. Pozdrawiam!

   1. Na liście instrumentów zagr. z 09.09.2020 w mBanku widnieje ten ETF (SGLN) na LSE. Czy to znaczy, że warto go zamienić z PHAU? Czy jednak nie, bo SGLN jest w GBP (inne warunki „miękkiego lądowania” walutowego)?

    1. Tak, w mBanku jest dostępny notowany w GBP.

     To czy się na niego zdecydować już zależy od Ciebie i Twojego planu. Ja osobiście nie chciałem wychodzić poza USD i EUR, ale możliwe, że GBP również dałby podobne rezultaty dywersyfikacyjne 🙂

 5. Część Kamil, dziękuję za artykuł. Bardzo ciekawi mnie analiza tego portfela po zakończeniu 2020r. Będziesz publikował?

 6. Ciekawi mnie jak podchodzisz do prowizji maklerskich w przypadku tej strategii. Chcąc mieć 7.5% portfela w ETF na surowce musisz kupić taki ETF za ok. 470 zł przy prowizji ok. 19.50 zł co stanowi ponad 4%, które dany walor musi odrobić abyś wyszedł na plus. Rozumiem, że kupujesz ETF raz początku roku? Trochę słabo od strony DCA, ale zawsze lepiej niż kupić raz i trzymać do końca życia.

  1. Dzięki za komentarz. Prowizje dla małych portfeli faktycznie są zabójcze i jak słusznie zauważyłeś trzeba brać to pod uwagę. Rebalancing przeprowadzam raz w roku, w momencie w którym przelewam kolejny roczny limit. Wtedy sprawdzam jak mają się wagi w portfelu i w razie czego dokonuje transakcji. W założeniu w każdym kolejnym roku portfel będzie coraz większy (o ile nie pojawi się jakaś korekta jak w 2020), w związku z czym prowizje będą miały coraz mniejsze znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.