Dane makroekonomiczne – gdzie szukać?

Często pojawiają się głosy mówiące iż aby odnieść sukces na giełdzie trzeba być dosłownie przykutym do telewizji biznesowej czy stron z newsami. To nieprawda. Inni twierdzą, że bez dostępu do specjalistycznych serwisów takich jak Bloomberg o sukcesie można pomarzyć. To też nieprawda. O ile nie zajmujesz się daytradingiem na tzw. „newsach” gdzie każda sekunda jest istotna, wszystkie dane makroekonomiczne oraz inne informacje można znaleźć zupełnie za darmo. Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.

Nie można zaprzeczyć, iż korzystanie z profesjonalnych terminali znacznie ułatwia poruszanie się w gąszczu danych i informacji, ale jeśli chodzi o inwestorów indywidualnych zaporowa może być tutaj cena. Tego typu serwisy potrafią kosztować w okolicach 100 tys. złotych rocznie! Będąc drobnym inwestorem indywidualnym ciężko akceptować tak wysokie koszty. Całe szczęście przy odrobinie wysiłku można uzyskać podobny efekt i to całkowicie za darmo. Przedstawię dzisiaj moim zdaniem najważniejsze serwisy na których bazuję. Do dzieła!

Trading View

Niesamowicie przydatny serwis oferujący bardzo wiele w wersji darmowej. Przede wszystkim kompiluje ogromną ilość aktywów z przeróżnych giełd od amerykańskich, przez polską na australijskiej kończąc. Można korzystać z wielu wskaźników i elementów pomocnych w analizie technicznej. Pozwala również na budowanie watchlist’y gdzie można wstukać sobie obserwowane aktywa i jak na dłoni mieć do nich wgląd. Rewelacyjnie radzi sobie również z prezentacją wykresów dla tzw. equity pair trading. Wystarczy wpisać ric dla jednej spółki, wstawić znak dzielenia i wpisać ric dla drugiej i od razu generuje nam wykres danego spreadu. Jeśli by tego było mało to jest też wersja w postaci aplikacji na smartfony. Rewelacja!

Finviz

Bardzo dobry i przede wszystkim darmowy screener amerykańskiego rynku akcji. Możemy bez problemu przejrzeć spółki z interesującego nas sektora, sprawdzić czy powychodziły jakieś rekomendacje oraz posprawdzać podstawowe wskaźniki. Jednak dla mnie największa zaletą jest możliwość porównywania danych spółek w ramach sektorów i na tej podstawie wybierania najlepszych i najsłabszych, które w późniejszym etapie okazują się kandydatami do pozycji długich lub krótkich. Posiada również możliwość ustawienia alertów przy wybiciach z poszczególnych formacji technicznych.

Dane makroekonomiczne

St. Louis FRED

Świetny serwis z naprawdę olbrzymią bazą danych nie tylko makroekonomicznych. Bardzo pokaźna różnorodność wychodząca daleko poza rynek amerykański. Najciekawszą funkcjonalnością jest tutaj API które serwis udostępnia. Za jego pomocą można za pośrednictwem wtyczki do Excela pobierać dane bezpośrednio do arkusza i okresowo je aktualizować. To pozwala na stworzenie małe bazy potrzebnych danych, załadowanie wykresów i regularną aktualizację w niezwykle prosty sposób. Klikając po prostu przycisk update. I to wszystko za darmo!

Dane makroekonomiczne

Institute for Supply Management – ISM

Nieocenione źródło informacji dotyczące najnowszych odczytów indeksów wyprzedzających PMI dla rynku amerykańskiego. Raporty które ISM przygotowuje i prezentuje są tak szczegółowe, że opierając się tylko i wyłącznie na nich można z duża precyzją ocenić które sektory rozwijają się ponadprzeciętne a które poniżej przeciętnej. To jest rewelacyjną bazą później w procesie selekcji już samych spółek. Po prostu wiadomo gdzie i czego szukać, a co omijać z daleka. Na ich podstawie głównie buduje swój pogląd na rynki o których piszę a artykułach z serii makro perspektywy. I oczywiście znów za darmo.

PMI by IHS Markit

Kolejny darmowy serwis gdzie możemy zaopatrzyć się w wysokiej jakości dane makroekonomiczne. Markit przygotowuje co miesiąc raporty dotyczące sektorów przemysłowych i usługowych. Podobnie jak ISM, z tą różnicą że działa bardziej globalnie. Również jest to lektura obowiązkowa jeśli interesuje nas alokacja inna niż USA.

Dane makroekonomiczne

OECD

Gigantyczna baza danych wykraczająca poza zakres makro. Dla mnie osobiście służy jako bardzo dobre źródło danych takich jak PKB, bilanse pątnicze pomiędzy krajami, poziom zadłużenia gospodarek czy wydatków fiskalnych. Wszystko podane w bardzo przejrzysty sposób i dosyć często aktualizowane. Co najlepsze umożliwia eksport tychże danych do Excela, dzięki czemu bez problemu możemy pracować sobie na takich danych i tworzyć własne modele czy wykresy. Pozycja obowiązkowa!

Dane makroekonomiczne

Podsumowanie

Dane makroekonomiczne mogą być drogie i podane nam w prosty sposób. Ale wkładając naprawdę niewiele więcej wysiłku można uzyskać podobny efekt i dużo przy tym zaoszczędzić. Powyższa lista to tylko zalążek, bezpłatnych serwisów z których korzystam. Jest ich więcej, ale te przedstawione wyżej to absolutne minimum z którego korzystam na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *